top of page

Reporter Name

Hayat Boyu Öğrenme

Hayat Boyu Öğrenme Nedir ?

HAYAT BOYU ÖĞRENME NEDİR?
Bireysel, toplumsal ve istihdam ile ilgili bir yaklaşımla bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerinin bütünüdür.
Hayat boyu öğrenme kurumları ise Genel Müdürlüğe bağlı hayat boyu öğrenme faaliyetlerini düzenleyen halk eğitimi merkezi, olgunlaşma enstitüsü ve açık öğretim okulları olarak biliniyor.
Geçmişte halk eğitimi, yetişkin eğitimi veya yaygın eğitim gibi adlarla yer alan ve faaliyet yapan kurumlar bugün için hayatın her alanını kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Nitekim 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü adı kaldırılarak Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü haline dönüştürülmüştür.
Buna uygun olarak, 02.12.2016 tarihli ve 6764 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun 3 üncü maddesinin (ç) bendine göre “e) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre aday çırak, çırak, kalfa ve ustaların genel ve meslekî eğitimlerini sağlamak” görevi Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne devredilmiş ve 335 mesleki eğitim merkezi de bu Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır.
HAYAT BOYU ÖĞRENME EĞİTİM SERTİFİKASI ;

• GÖVDE
• OTOMOTİV ELEKTROMEKANİĞİ
• EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜM
• EMLAK DANIŞMANLIĞI

SERTİFİKALAR MEB ONAYLI OLUP ANLAŞMALI KURUMLARIMIZ TARAFINDAN VERİLMEKTEDİR.
Tüm detaylı soru ve görüşleriniz için arayabilir. 0(216) 395 07 56 mail adresinden ulaşabilirsiniz.

12.04.2021

bottom of page