top of page

Reporter Name

TSE Oto Ekspertiz Belgesi Nasıl Alınır ?

TS 13805 Karayolu Motorlu Taşıtları Test Merkezleri

TSE OTO EKSPERTİZ BELGESİ NASIL ALINIR ?
TS 13805- Karayolu motorlu taşıtları test merkezleri için kurallar

TS 13805 standartı; karayolu motorlu taşıtlar için ekspertiz/taşıt test merkezlerinin; yapısal özellik, işletmecilik, çalışanlarının özellikleri, teknik donanım ve güvenlik ile ilgili kuralları kapsar.

13 Şubat 2018 tarih 30331 sayılı resmi gazetede yayınlanan Oto Ekspertiz yapılması zorunluluğunu gösteren yönetmelik çıktı.
19 Kasım 2018 tarihinde TS 13805 standardının son şekli yayınlandı.

Ekspertiz raporunun , Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen (Karayolu motorlu taşıtları test merkezleri için kurallar) standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan araç test merkezleri tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

TS 13805 standartında ekspertiz/araç test merkezleri aşağıda ki kurallara göre denetlenir;

Yapısal özellikleri
İşletme özellikleri
Teknik donanım ve cihazlar
Güvenlik özellikleri
Dökümantasyon ve Kayıt Yapısı gibi kuralları denetler.

Oto Ekspertiz TSE Belgesi almak için hizmet verdiğiniz araç sınıf tipine göre en az 70 metrekare iş alanı olması zorunludur.

İşyeri ruhsatında “Taşıt test merkezi/Oto Ekspertiz vb gibi taşıt test/ekspertiz işi faaliyetinin yapıldığını ifade edebilecek bir iş kolu ibaresi yer almalıdır.

Ayrıca İş yerinde, müşteri kabul alanı, müşteri bekleme alanı, idari büro, çalışanların soyunma odası, dinlenme ve yemek yeri (işyerinde yemek veriliyor ise) WC, lavabo, gibi mekânlar bulunmalıdır.

İş yerinin teknik sorumlusu en az meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezunu veya çıraklık eğitim merkezinden alınmış ustalık belgesine veya Mesleki Yeterlilik Sertifikasına sahip olmalıdır. (Mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmak için bizlerle iletişime geçiniz.)

TS 13805 belgelendirme kapsamında; inceleme uzmanı tarafından ilk inceleme için firmanın hizmet yerine gidilir. Hizmet yerinin ilgili standarda uygunluğunun gözden geçirilir ve gerekli altyapı iyileştirilir.
Denetime hazır hale getirilir.

Belge alım işlemler ile ilgili yapılması gereken tüm çalışmaları sizin adınıza tamamlamaktayız.
SEM PROJE & EĞİTİM HİZMETLERİ olarak işletmenizde almanız gereken TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB) için, başvuru aşamasından belge alınmasına kadar geçebilecek tüm danışmanlık faaliyetleri kapsamında size destek olmaktan mutluluk duyarız


Yönetmelik , TSE süreci, TSE belge alım işlemleri , TS 13805 maliyet, TSE Cokey işlemleri ile ilgili tüm soru ve görüşleriniz için 0 (546) 515 07 59 veya www.semproje.net web adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

15.05.2021

bottom of page