top of page

TSE OTO EKSPERTİZ

493589082.jpg
tse_logo.png

Oto Ekspertiz - TS 13805 Belgesi Nasıl Alınır?

TS 13805- Karayolu motorlu taşıtları test merkezleri için kurallar

TS 13805 standartı;  karayolu motorlu taşıtlar için ekspertiz/taşıt test merkezlerinin; yapısal özellik, işletmecilik, çalışanlarının özellikleri, teknik donanım ve güvenlik ile ilgili kuralları kapsar.

13 Şubat 2018 tarih 30331 sayılı resmi gazetede yayınlanan Oto Ekspertiz yapılması zorunluluğunu gösteren yönetmelik çıktı. 

19 Kasım 2018 tarihinde TS 13805 standardının son şekli yayınlandı.

Ekspertiz raporunun  , Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen (Karayolu motorlu taşıtları test merkezleri için kurallar) standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan araç test merkezleri tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

TS 13805 standartında ekspertiz/araç test merkezleri aşağıda ki kurallara göre denetlenir;

Yapısal özellikleri

İşletme özellikleri

Teknik donanım ve cihazlar

Güvenlik özellikleri

Dökümantasyon ve Kayıt Yapısı gibi kuralları denetler.

 

Oto Ekspertiz TSE Belgesi almak için hizmet verdiğiniz araç sınıf tipine göre en az 70 metrekare iş alanı olması zorunludur.

İşyeri ruhsatında “Taşıt test merkezi/Oto Ekspertiz vb gibi taşıt test/ekspertiz işi faaliyetinin yapıldığını ifade edebilecek bir iş kolu ibaresi yer almalıdır.

Ayrıca İş yerinde, müşteri kabul alanı, müşteri bekleme alanı, idari büro, çalışanların soyunma odası, dinlenme ve yemek yeri (işyerinde yemek veriliyor ise) WC, lavabo, gibi mekânlar bulunmalıdır.

İş yerinin teknik sorumlusu en az meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezunu veya çıraklık eğitim merkezinden alınmış ustalık belgesine veya Mesleki Yeterlilik Sertifikasına sahip olmalıdır. (Mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmak için bizlerle iletişime geçiniz.)

TS 13805 belgelendirme kapsamında; inceleme uzmanı tarafından ilk inceleme için firmanın hizmet yerine gidilir. Hizmet yerinin ilgili standarda uygunluğunun gözden geçirilir ve gerekli altyapı iyileştirilir.

Denetime hazır hale getirilir.

Belge alım işlemler ile ilgili yapılması gereken tüm çalışmaları sizin adınıza tamamlamaktayız.

SEM PROJE DANIŞMANLIK  olarak işletmenizde almanız gereken TS 13805  Hizmet Yeterlilik Belgesi (HYB) için, başvuru aşamasından belge alınmasına kadar geçebilecek tüm danışmanlık faaliyetleri kapsamında size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Tüm detaylı soru ve görüşleriniz için firmamızı arayabilir 0(546) 515 07 59  veya info@semproje.net mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page