top of page

KAPORTA BOYA ATÖLYE YÖNETİCİSİ EĞİTİMİ

Otomotiv satış ve satış sonrası sektöründe sanayi, teknoloji, iletişim teknolojileri, müşteri beklentileri, değişen Pazar ve rekabet koşulları doğrultusunda son yıllarda önemli değişiklikler meydana geldi. Ülkemize de yansıyan bu gelişmeler neticesinde şehir ana caddelerindeki apartman altı acentalar ve sanayi sitelerindeki anlaşmalı atölyelerin yerini bir kısmı şehir dışında 3S-4S ya da «Plaza» gibi kavramlarla anılan tesislere bıraktı.


Bu tesislerde satışın yanında, servis, yedek parça, ikinci el, araç koruma, lastik ve rot-balans, kaporta-boya gibi bölümler aynı çatı altına toplanmış oldu. Haliyle fiziki, operasyonel, ciro, iş alanları, personel vb. hacimleri çok büyüdü ve yönetilmesi zor hale geldi. Bugün orta büyüklükte bir plazanın satış sonrası hizmetler müdürü, orta ölçekte bir işletmenin genel müdürü kadar bir işi yönetir duruma geldi.


Haliyle tüm bu işlerin/bölümlerin içinde detaylarda kaybolmadan etkili bir yönetim gerçekleştirmek bazı alanlarda bilgi, tecrübe ve eğitim gerektirmektedir. Servis müdürleri mekanik atölye, müşteri kabul, müşteri ilişkileri, garanti (nispeten yedek parça) gibi alanları etkili yönetebilse de daha uzmanlık gerektiren kaporta ve boya bölümlerinde sıkıntı yaşayabilmekteler. Aynı durum markaların merkezleri için de kısmi olarak geçerli demek çok ta yanlış olmayacaktır. Bunun neticesinde kaporta – boya bölümlerinin bir nevi «kurtarılmış bölge» konumuna dönüşme riski her zaman vardır.


Dolayısıyla bayinin cirosunun çok büyük kısmını satış bölümleri yapmasına rağmen, kârın büyük kısmını satış sonrası ve özellikle kaporta ve boya bölümleri gerçekleştirmektedir. Sigorta sektörü ile iyi ilişkiler doğrultusunda yetkili servislerinin geleceğinin önemli bir kısmının da bu bölümde olduğu açıktır. Bu eğitimimiz ile kaporta ve boya bölümlerini yönetenlere bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemekteyiz.

Eğitim Hedefleri

Hasar onarımı öneminin farkına varılması ve faaliyetlere hakim olunması
Atölye verimliliği, karlılığı ve etkinliğinin ölçülmesi ve geliştirilmesi
Süreçleri etkin işleterek müşteri memnuniyeti, kalite ve hız arttırılması
Personel, tesis, ekipman ve süreçlerin standartlar doğrultusunda yönetilmesi

Eğitim İçerikleri

Sektör Yapısı
Otomotiv Sektörü ve Pazarı
Marka satış ve servis rakamları
Hasar Onarım Sektörü
Kaza ve Hasar İstatistikleri
Sigorta Sektörü ve Beklentileri
Hasar Onarımı, Maliyetler, Karlılık
Kaporta Atölyesinde Karlılık
Boya Atölyesinde Karlılık
Onarım Kalitesi
Yetkili Servis Farkı
Personel
Tesis
Ekipman
Süreçler
Yönetim ve Organizasyon
Planlama, Organizasyon, Koordinasyon, Kontrol
Anahtar Performans Göstergeleri (KPI’lar)
Müşteri Beklentileri ve Memnuniyeti
Pazarlama
Pazar Analizi, Pazarlama Faaliyetleri, Marka Kasko, Çağrı Merkezi
Prosedür ve Sistemler
Standartlar ve Kalite
Kaporta ve Boya Onarımı Süreçleri
Hasar Yönetimi ve Ekspertiz
Destekleyici Faaliyet ve Uygulamalar
Mini Onarım, Cam Değişimi, Değer Kaybı, İş Ortakları, İlave Satış, İş Sağlığı ve Güvenliği, Eğitim ve Gelişim, Yedek Parça ve Sigorta Tedarikçileri, Sarf Malzemeleri, Firma Ziyaretleri, Çalışan Motivasyonu
Otomobil Yapı ve Teknolojisi

 

Tüm detaylı soru ve görüşleriniz için firmamızı arayabilir 0216 395 07 56 veya info@semproje.net mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page